Film

„Wielki Tydzień”, reż. Andrzej Wajda

fot. Materiały prasowe

Rusza Młodzieżowy Dyskusyjny Klub Filmowy w muzeum! Serdecznie zapraszamy uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, a szczególnie maturzystów, na cztery pokazy filmowe. Po każdej z projekcji odbędzie się dyskusja.

Pokażemy Wam filmy ważne i poruszające, opowiadające o zdarzeniach znaczących dla historii Żydów polskich (a zatem również dla historii Polski). W cyklu znajdą się dzieła, które obejmują okres pierwszej wojny światowej, tragiczny czas Zagłady oraz filmy współczesne, wpisujące się w nurt edukacji obywatelskiej: zarówno fabularne jak i dokumentalne.

Program spotkań został opracowany specjalnie na czas ferii zimowych (17-28 lutego 2014 r.) i będzie zrealizowany w ramach akcji „Zima w mieście”.
Pokazy i dyskusje odbywać się będą w środy i piątki, w godzinach 13:30 -16:00 w sali projekcyjnej muzeum.

Wstęp wolny.

Informujemy, ze muzeum jest dostępne dla osób z niepełnosprawnościami.

*********

21 lutego 2014 (piątek) o godz. 13.30 zapraszamy na pokaz filmu:

„Wielki Tydzień”, reż. Andrzej Wajda, Polska, 1995.

Jest wiosna 1943 roku. W getcie warszawskim trwa powstanie. Jerzy Andrzejewski opisuje tę tragiczną walkę w opowiadaniu „Wielki Tydzień”. Tekst ukazuje się drukiem w 1945 r., a na jego podstawie w 1995 r. powstaje film w reżyserii Andrzeja Wajdy.

Film porusza problem postaw moralnych społeczeństwa polskiego w obliczu Zagłady: od bezinteresownej pomocy przez obojętność, po podłość i okrucieństwo.

Jan Malecki spotyka swoją przedwojenną ukochaną Irenę Lilien, zasymilowaną Żydówkę, która szuka kryjówki po aryjskiej stronie. Mimo lęku przed sąsiadami i osobistej urazy do dziewczyny, decyduje się ukryć Irenę w swoim domu. Również jego ciężarna żona nie ma wątpliwości, że należy pomóc potrzebującej kobiecie. Pojawienie się nowej lokatorki budzi jednak podejrzliwość sąsiadów…