Finisaż wystawy "(po)ŻYDOWSKIE… Sztetl Opatów oczami Majera Kirszenblata"
image
image
image
image
image
To już ostatnie dni wystawy czasowej, na której opowiadamy mniej znaną historię Opatowa, jednego z wielu polskich miasteczek, zamieszkałego przed wojną przez Polaków i Żydów. Zainspirowani kolorowym i gwarnym światem z obrazów malarza Majera Kirszenblata, zachęcamy do udziału w wielozmysłowej podróży po sztetlu i odkrywania fragmentów naszej wspólnej przeszłości.
- 14–15 grudnia (sobota–niedziela)
- Kup bilet na wystawę →
- Dowiedz się więcej o wystawie "(po)ŻYDOWSKIE" →
- W niedzielę, 15 grudnia, ekspozycja będzie otwarta dłużej, do godz. 20:00
Czekają nas: pachnąca pączkami rodzinna Chanuka, warsztaty, oprowadzania kuratorskie i przewodnickie, muzyczny spacer wśród obrazów Majera oraz performans poświęcony herstoriom i odzyskiwaniu języka jidysz, realizowany we współpracy z żydowskimi artystkami – Marią Ka i Betty Q.
Przede wszystkim jednak w weekend po raz ostatni będzie można zobaczyć wystawę prac Majera Kirszenblata, który zaczął malować swoje wspomnienia w wieku 73 lat, oraz związanych z Opatowem przedmiotów pożydowskich. To niezwykła kronika miejsca, dziś odciętego od swojej żydowskiej tożsamości, prowokująca do zadawania pytań o przeszłość miast oraz miasteczek, z których pochodzimy.
Szczegółowy program finisażu
14 grudnia (sobota)
- godz. 11:00–12:30 – rodzinne warsztaty artystyczne w języku ukraińskim
W co bawiły się dzieci 100 lat temu? Zapraszamy na cykl zajęć artystycznych związanych z zabawami i grami sprzed lat. Będziemy bawić się w wyliczanki, zagramy w statki, cymbergaja, kapsle i inne gry mobilne, które powstaną na warsztatach. Na zajęciach poznamy historie dzieciństwa naszych babć i dziadków. Posłuchamy, w jakie zabawy się bawili i jak zdobywali materiały potrzebne do rozgrywek.
Prowadzenie: Liliya Stadnik, Ukrainka z miasta Chersonia. Artystka, arteterapeutka i nauczycielka sztuki.
- godz. 12:00–13:30 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie
Kuratorki wystawy, dr Justyna Koszarska-Szulc i dr Natalia Romik, podczas autorskiego oprowadzania przybliżą kulisy powstawania ekspozycji oraz opowiedzą, jak wiele znaczeń niesie ze sobą słowo "pożydowskie".
- godz. 15:00–18:00 – warsztaty kulinarne "U Fani", dla osób g/Głuchych, dorosłych; tłumaczone na PJM
- rezerwacja miejsc: [email protected]
- godz. 19:00 – Dźwięki z obrazów. Muzyczny spacer śladami Majera
- wstęp z biletem na wystawę
Jak brzmiał świat, który w swoich obrazach sportretował Majer Kirszenblat? Dziecięce wyliczanki, zabawy, gwar targowy, klimat pracowni krawca, szewca, radość wspólnie śpiewanego niguna... W ramach finisażu wystawy "(po)ŻYDOWSKIE..." zapraszamy na muzyczny spacer wśród obrazów Majera. Naszą przewodniczką będzie Mariza Nawrocka (śpiew), której towarzyszyć będą Agnieszka Waśniewska (obój) i Jan Tarkowski (wiolonczela).
15 grudnia (niedziela)
- godz. 11:00–12:00 – oprowadzanie po wystawie czasowej "(po)ŻYDOWSKIE… Sztetl Opatów oczami Majera Kirszenblata", z elementami audiodeskrypcji i tyflografikami dla osób niewidomych
- godz. 13:00–14:00 – oprowadzanie po wystawie czasowej "(po)ŻYDOWSKIE… Sztetl Opatów oczami Majera Kirszenblata", tłumaczone na PJM
- godz. 15:00–18:00 – Chanuka z małym Majerem, BRAK MIEJSC
-
Zapraszamy Was do wspólnego świętowania Chanuki! Spotkajmy się w muzeum w ten niezwykły czas, wypełniony zapachem pączków i blaskiem świec.
W tegorocznym świętowaniu Chanuki będzie nam towarzyszyć mały Majer – bohater kończącej się wystawy czasowej. Na jednym z jego obrazów cała rodzina siedzi przy stole, śpiewa chanukowe piosenki i gra w drejdla.
W programie wydarzeń rodzinnych znajdą się m.in.: chanukowa gra, oprowadzania po wystawie "(po)ŻYDOWSKIE… Sztetl Opatów oczami Majera Kirszenblata", zwiedzanie z audioprzewodnikiem wystawy czasowej oraz stałej, fotobudka.
- godz. 12:00–13:30 – oprowadzanie po wystawie, Franciszek Bojańczyk
- godz. 13:00–14:00 – "Śladami mieszkańców miasteczek", spacer po wystawie w języku ukraińskim
- godz. 14:00–15:00 – "Śladami mieszkańców miasteczek", spacer po wystawie w języku białoruskim
- godz. 19:00 – "Krajobraz Opatowa. Głosy kobiet"
- pobierz bezpłatny bilet →
Działanie artystyczne na pograniczu sztuki, aktywizmu i performatyki, w którym Maria Ka i Betty Q, dwie artystki żydowskie, odkryją herstorie kobiet z przedwojennego Opatowa. Działanie, które towarzyszy wystawie "(po)ŻYDOWSKIE… Sztetl Opatów oczami Majera Kirszenblata", odzyskuje jednocześnie język jidysz jako naturalny element codzienności opatowskiego sztetla i sytuuje go jako nowoczesny sposób komunikacji i ekspresji artystycznej. Będzie składać się z dwóch etiud: choreograficznej i muzycznej.