Finisaż wystawy "Taki pejzaż"
Finisaż wystawy "Taki pejzaż" (8-10 stycznia 2022) to ostatnia szansa na zwiedzenie ekspozycji, którą do tej pory zobaczyło ponad 67 000 osób. To także okazja do udziału w wyjątkowych spacerach prowadzonych m.in. przez Jolantę Gumulę, Joannę Fikus czy przewodników – Katarzynę Jankowską i Mariusza Jastrzębia.
Oprowadzania po wystawie
Podczas ostatnich dni wystawy "Taki pejzaż" zapraszamy na jej zwiedzanie w znamienitym towarzystwie: w sobotę, 8 stycznia, oprowadzania poprowadzi Jolanta Gumula, zastępczyni dyrektora ds. programowych POLIN, zaś w niedzielę 9 stycznia – Joanna Fikus, kierowniczka Działu Wystaw POLIN.
W dniach 3, 5 i 7 stycznia pierwsze 30 osób, które zakupi w kasie bilet na ekspozycję, otrzyma limitowany plakat Wilhelma Sasnala. Plakat powstał w ramach akcji artystycznej przeprowadzonej przez nas w październiku w Warszawie i Krakowie. Kolejne 50 osób otrzyma plakat promujący wystawę.
8, 9 i 10 stycznia będzie mogli wziąć udział w spacerach "Krajobraz Zagłady", podczas których przewodniczki i przewodnicy POLIN w opowiedzą o twórczości Wilhelma Sasnala.
8 stycznia zapraszamy na zwiedzanie dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Podczas zwiedzania uczestnicy i uczestniczki użyją wyjątkowych tyflografik stworzonych specjalnie na wystawę.
Instalacja "Chrust" – działanie Łukasza Surowca
W sobotę, 8 stycznia, w ramach otwartej pracowni na antresoli wystawy, stworzymy instalację dotykającą tematu krajobrazu jako świadka Zagłady – przejmowania przez przyrodę terenów poobozowych, roli przyrody w upamiętnianiu miejsc Zagłady. Wykorzystamy do tego celu z między innymi obumarłe materiały pochodzące z terenu byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau: trawę, liście, ziemię, gałęzie.
Działanie przeprowadzi artysta Łukasz Surowiec – twórca interdyscyplinarny, rzeźbiarz, performer, realizator akcji społecznych. Instalacja będzie otwarta dla publiczności do końca trwania wystawy.
Chór POLIN, działania online
Dodatkową sferę wrażeń zapewni muzyczny komentarz do wystawy – utwór Chóru POLIN dostępny na naszej stronie. Zachęcamy do zwiedzania wystawy w słuchawkach, przy akompaniamencie utworu chóru prowadzonego przez kompozytora Dominika Strycharskiego, nominowanego do tegorocznych Paszportów POLITYKI. Wystarczy, że pobierzecie nagranie na swój telefon.
Nie możecie nas odwiedzić podczas finisażu? 9 stycznia obejrzyjcie wykład "Widoki po: użycie i nadużycie abstrakcji w malarstwie Wilhelma Sasnala". Podczas wykładu Kasia Redzisz z Tate Gallery w Liverpoolu przybliży twórczość Sasnala w kontekście sztuki abstrakcyjnej – w szczególności jej stosunku wobec Holokaustu. Wykład odbędzie się z udziałem Marka Godfreya, wieloletniego kuratora Tate Modern. Wydarzenie w języku angielskim.
Dla najmłodszych
W weekend finisażu najmłodszych wraz z opiekunami zapraszamy do Miejsca Edukacji Rodzinnej "U Króla Maciusia" do udziału w otwartych działaniach twórczych wokół sztuki współczesnej. W niedzielne przedpołudnie odbędą się towarzyszące wystawie warsztaty rodzinne "Palcem po mapie".
Szczegółowe kalendarium wydarzeń finisażu:
8 stycznia, sobota
10.30, stacjonarnie
Spacer po wystawie dla osób z niepełnosprawnością wzroku z wykorzystaniem tyflografik.
12.00-13.00, stacjonarnie
"Krajobraz Zagłady" – zwiedzanie wystawy z Katarzyną Jankowską, licencjonowaną przewodniczką po Warszawie, autorką scenariusza oprowadzania, pasjonatką sztuki nowoczesnej, a szczególnie awangardowych nurtów w sztuce żydowskiej.
15.00 i 16.00 (2 grupy), stacjonarnie
Oprowadzanie Jolanty Gumuli, zastępczyni dyrektora ds. programowych POLIN
Liczba miejsc ograniczona.
8-9-10 stycznia, sobota-niedziela-poniedziałek
10.00-20.00, stacjonarnie
Otwarta pracownia na antresoli wystawy "Taki pejzaż" – instalacja artystyczna Łukasza Surowca
8-9 stycznia, sobota-niedziela
sobota, 11.00-18.00; niedziela, 14.00-18.00
Miejsce Edukacji Rodzinnej "U Króla Maciusia"
Zapraszamy rodziny do otwartych działań twórczych wokół sztuki współczesnej. Będziemy malować wielkoformatowe pejzaże na sztalugach i tworzyć komiksy. Wstęp wolny.
9 stycznia, niedziela
11.00-14.00 stacjonarnie
"Palcem po mapie" – warsztaty rodzinne
12.00-13.00, stacjonarnie
"Krajobraz Zagłady" – zwiedzanie wystawy z Beatą Meller, licencjonowaną przewodniczką po Warszawie, współpracującą m.in. z Muzeum Narodowym, tropicielką mitów historycznych, miłośniczką sztuki
15.00 i 16.00 (2 grupy), stacjonarnie
Oprowadzanie Joanny Fikus, kierowniczki Działu Wystaw Muzeum POLIN
Liczba miejsc ograniczona.
17.00 online, platforma ZOOM
Wszystkie odcienie historii: Krajobraz po Zagładzie – webinar
Liczba miejsc ograniczona.
20.00-21.00, online
"Widoki po: użycie i nadużycie abstrakcji w malarstwie Wilhelma Sasnala" – wykład Katarzyny Redzisz
Wydarzenie w j. angielskim.
Transmisja na kanale Muzeum POLIN na YouTube >>
Moderacja wykładu: Mark Benjamin Godfrey.
10 stycznia, poniedziałek – ostatni dzień wystawy
18.00-19.00, stacjonarnie
"Krajobraz Zagłady" – zwiedzanie wystawy z Mariuszem Jastrzębiem, historykiem i kulturoznawcą, wykładowcą akademickim, przewodnikiem Muzeum POLIN, autorem scenariuszy zajęć edukacyjnych na temat pamięci przeszłości i jej roli w kształtowaniu postaw obywatelskich
16 stycznia, niedziela
11.00-14.00, stacjonarnie Miejsce Edukacji Rodzinnej "U króla Maciusia"
"Wielozmysłowy Słownik Sztuki" – warsztaty dla rodzin z dziećmi z niepełnosprawnościami
Warsztaty poprowadzi Fundacja Wielozmysły. Wstęp bezpłatny