Koncert
24.07.2022

Kołysanka dla Muranowa – cykl plenerowych koncertów akustycznych

Wracamy na Łąkę z muzyką na żywo – w lipcowe niedziele zapraszamy na kameralne, plenerowe koncerty w zielonej scenerii. Będzie to akustyczna muzyka z i dla duszy w wykonaniu znakomitych kameralistów z Ukrainy.

  • Niedziele: 3, 10, 17, 24 lipca, godz. 17.00-18.00
  • Wstęp wolny
  • Miejsce: "POLIN na Łące" (zielony skwer przy Muzeum POLIN od strony ul. Lewartowskiego)
  • Uwaga: W przypadku załamania pogody wydarzenie będzie przeniesione do budynku Muzeum

Przed letnim skwarem i nadciągającym zgiełkiem poniedziałku uchroni nas muzyka tradycyjna i klasyczna. Minimum słów, maksimum piękna, odprężenia i skupienia. Rekomendujemy słuchanie koncertów na trawie, kocyku lub na bosaka!

W zielonej przestrzeni instalacji "POLIN na Łące" wystąpią artyści z Ukrainy.

3 i 17 lipca, Zespół Vilni (Wolni)

Zespół Vilni to studentki i studenci oraz absolwentki i absolwenci muzycznych konserwatoriów z Ukrainy, którzy po wybuchu wojny znaleźli swoją bezpieczną przystań w Warszawie. Są wśród nich dyrygentki, wokalistki, instrumentaliści, których połączyła wspólna chęć muzykowania i koncertowania. Grają i śpiewają przede wszystkim muzykę ukraińską, ponieważ chcą ją upowszechniać poza granicami swojego kraju. Na dwóch koncertach zespół zaprezentuje ukraińskie tradycyjne pieśni z towarzyszeniem waltorni.

10 lipca, "Gra przy stole", Kapela Serihija Ohrimchuka

"Gra przy stole" jest unikalnym elementem w kulturze tradycyjnej. Obok grania powiązanego z konkretnymi rytuałami czy po prostu do tańca gra "do słuchania" to jeden z najciekawszych momentów w zabawie ludowej. Muzykowanie tego rodzaju dostarcza wielu wrażeń i emocji; pozwala kreować unikalne brzmienia i kombinacje wykonawcze. Repertuar z regionu karpackiego Ukrainy sięga od medytatywnych śpiewanek – kolomyjek – do hucznych pijackich przyśpiewek. Kapela Serihija Ohrimchuka prezentuje utwory z Bukowiny, Zakarpacia, Huculszczyzny, Łemkowszczyzny i Bojkowszczyzny.

Wystąpią:

  • Serihij Ohrimchuk (skrzypce, śpiew),
  • Mikhail Kachalov (fidel, śpiew),
  • Seweryn Danyleiko (basy, śpiew).

24 lipca, Kapela Serihija Ohrimchuka

Kapela Serihija Ohrimchuka zabiera słuchaczy w muzyczną podróż przez etnograficzne regiony Ukrainy. Od Naddnieprza i Polesia, przez Podole i Wołyń aż do Galicji, by pokazać wpływ innych kultur – m.in. żydowskiej i polskiej – na tradycyjną muzykę ukraińską.

Wystąpią:

  • Serihij Ohrimchuk (skrzypce, śpiew),
  • Olena Yeremenko (skrzypce),
  • Seweryn Danyleiko (basy, śpiew).

Logo projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe - od prawej logotypy Iceland Lichtenstein Norway Grants, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Muzeum POLIN. Pod spodem napis Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl