Film
29.08.2018

Literatura na ekranie - Łąka Leśmiana

W ramach Łąki Leśmiana pokażemy wybrane przez publiczność ekranizacje książek o tematyce żydowskiej. Spośród 10 zaproponowanych tytułów wyłoniono w drodze plebiscytu 4 filmy, które wyświetlimy w sierpniowe środy w kinie plenerowym organizowanym przez Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce w partnerstwie z Muzeum POLIN i Filmową Stolicą Lata.
 

Minione projekcje

Wszystko jest iluminacją, reż. Liev Schreiber, USA 2005
8 sierpnia (środa), godz. 21.00, wstęp wolny

Słodko-gorzka komedia o poszukiwaniu tożsamości i mierzeniu się ze stereotypami. Młody amerykański Żyd (Elijah Wood) przyjeżdża na Ukrainę, by odwiedzić miejscowość, w której urodził się jego dziadek. W towarzystwie lokalnego przewodnika, małomównego starszego pana i cierpiącego na zaburzenia psychiczne psa odbędzie wyjątkową podróż w poszukiwaniu kobiety, która w czasie wojny ocaliła jego dziadka od Zagłady. Film powstał na podstawie debiutanckiej powieści Jonathana Safrana Foera, jednego z najciekawszych pisarzy amerykańskich średniego pokolenia, autora głośnego eseju „Zjadanie zwierząt”.

 

Amerykańska sielanka, reż. Evan McGregor, USA 2016
15 sierpnia (środa), godz. 21.00, wstęp wolny

Ekranizacja nagrodzonej Pulitzerem powieści Philipa Rotha, urodzonego w konserwatywnej rodzinie żydowskiej w New Jersey pisarza wymienianego jako kandydat do Nagrody Nobla. „Amerykańska sielanka” to część tzw. trylogii amerykańskiej, opowiadającej o powojennych Stanach Zjednoczonych Ameryki i destrukcji American dream. Sved Levov, w liceum gwiazda sportu, żeni się z Miss New Jersey. Szczęśliwe życie rodziny zmienia się diametralnie z chwilą, gdy ich córka staje się główną podejrzaną w sprawie ataku terrorystycznego na miejscową pocztę. W rolach głównych: nominowany do Złotego Globu Ewan McGregor oraz zdobywczyni Oscara Jennifer Connelly.

 

Azyl, reż. Niki Caro, Czechy, USA, Wielka Brytania 2017p
22 sierpnia (środa), godz. 21.00, wstęp wolny

Oparta na faktach historia małżeństwa Antoniny i Jana Żabińskich, opiekunów warszawskiego zoo, którzy w czasie niemieckiej okupacji uratowali przed Zagładą wielu Żydów - ukrywając ich w domu, piwnicy, pustych klatkach po zwierzętach i organizując fałszywe dokumenty. Rozsławiła ją książka Diane Ackerman „Azyl”, a na jej podstawie amerykańska reżyserka Niki Caro nakręciła pełen rozmachu dramat, w roli Antoniny Żabińskiej obsadzając Jessicę Chastain.

Opowieść o miłości i mroku, reż. Natalie Portman, Izrael 2015
29 sierpnia (środa), godz. 21.00, wstęp wolny

Reżyserski debiut Natalie Portman to historia dorastania jednego z najwybitniejszych pisarzy przełomu XX i XXI wieku – Amosa Oza, oparty na jego bestsellerowej autobiografii. Przejmująca opowieść o relacji wrażliwego chłopca z obdarzoną niezwykłą wyobraźnią matką (Natalie Portman) i pragmatycznym ojcem oraz o niewyjaśnionych rodzinnych tajemnicach. Tłem dla intymnego portretu Oza są narodziny nowego państwa Izrael. Autorem zdjęć do filmu jest wybitny polski operator Sławomir Idziak.

 

Projekt  „Cykl plenerowych wydarzeń kulturalnych i rekreacyjnych Łąka Leśmiana – II edycja” współfinansuje m.st. Warszawa

Organizator

Partner