Spotkanie
27.08.2018

Rozmowy o literaturze. Spotkania klubu czytelniczego na Łące Leśmiana

Spotkania poświęcone krytycznej analizie dzieł literatury żydowskiej, podczas których Piotr Paziński wraz z gościem przybliżają twórczość i sylwetki wybitnych pisarzy.

  • 25 czerwca, 30 lipca, 27 sierpnia (poniedziałki), godz. 18.30, wstęp wolny

Minione spotkania

25 czerwca

"Przypowieść o skrybie i inne opowiadania" Szmuela Josefa Agnona, urodzonego w Buczaczu w 1888 roku, zmarłego w Jerozolimie w roku 1970 pisarza, laureata literackiej Nagrody Nobla w 1966 roku, jednego z ojców założycieli literatury izraelskiej.

Prowadzenie: Piotr Paziński i Justyna Sobolewska

30 lipca 

"Dziedzictwo. Historia prawdziwa" Philipa Rotha to intymna, otwarcie autobiograficzna powieść, będąca literacką próbą przyjrzenia się relacji z umierającym ojcem, a jednocześnie stanowiąca barwny opis życia w Stanach Zjednoczonych w latach 30. i 40. XX wieku. Roth jest uznawany za najwybitniejszego twórcę współczesnej prozy amerykańskiej, napisał m.in. „Kompleks Portnoya”.

27 sierpnia

„Fałszywa waga” Josepha Rotha to powieść osadzona w Galicji Wschodniej w czasach schyłku Cesarstwa Austro-Węgierskiego. Do małego miasteczka przybywa Anzelm Eibenschuit, by objąć posadę cechmistrza. Za sprawą romansu z piękną kochanką karczmarza zostaje wplątany w sieć zbrodniczej szajki.

Joseph Roth, urodzony pod koniec XIX wieku w Brodach k. Lwowa, pisarz i dziennikarz jest autorem 13 powieści m.in. „Hioba” i „Hotelu Savoy”, opowiadań, esejów i artykułów prasowych, w których zawarł nasycone melancholią opisy żydowskiego świata w burzliwych latach początku XX wieku.

Prowadzenie: Piotr Paziński i Magdalena Kicińska.

Uczestników spotkania prosimy o zapoznanie się z tekstem. Książki są dostępne w naszej bibliotece >>


Justyna Sobolewska - krytyczka literacka, dziennikarka tygodnika POLITYKA. Ukończyła Polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim, pracowała w "Przekroju" i "Dzienniku". Zasiada w jury Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” i Nagrodzie im. Witolda Gombrowicza. W 2012 roku ukazała się wydawnictwie POLITYKI jej "Książka o czytaniu, czyli resztę dopisz sam". Laureatka PIK-owego Lauru przyznawanego przez Polską Izbę Książki za promocję czytelnictwa.

Magdalena Kicińska -  reporterka, redaktorka działu „Rzeczywistość” w „Piśmie. Magazynie Opinii”, współpracowniczka „Gazety Wyborczej”, Laureatka Grand Press 2017 w kategorii „wywiad”, autorka m.in. książki „Pani Stefa” (Czarne, 2015), za którą otrzymała Nagrodę Literacką m.st. Warszawy 2016 oraz Poznańską Nagrodę Literacką - Stypendium im. Stanisława Barańczaka 2016 dla młodego twórcy.

Piotr Paziński - pisarz i krytyk literacki, autor dwóch powieści "Pensjonat" (2010) i "Ptasie ulice" (2013), laureat Paszportu Polityki 2009 i Europejskiej Nagrody Literackiej 2012 oraz redaktor naczelny dwumiesięcznika "Midrasz".

 

Projekt  „Cykl plenerowych wydarzeń kulturalnych i rekreacyjnych Łąka Leśmiana – II edycja” współfinansuje m.st. Warszawa

Organizator

Partner

Uczestników spotkania prosimy o zapoznanie się z tekstem. Książki są dostępne w naszej bibliotece >>