Międzynarodowa konferencja naukowa "Listopadowe nadzieje. Żydzi wobec niepodległości Polski w 1918 r."
image
image
image
image
image
image
image
image
Konferencja "Listopadowe nadzieje. Żydzi wobec niepodległości Polski w 1918 r." miała za zadanie rozbudzenie świadomości historycznej odbiorców, w zakresie historii Żydów polskich i ich relacji z władzami i administracją polską, oraz innymi mieszkańcami odrodzonego państwa.
- 29-30 listopada (czwartek - piątek), Muzeum POLIN, wstęp wolny
Poruszone zostały głównie aspekty zróżnicowania postaw i opinii generowanych w środowiskach żydowskich, dotyczących niepodległości. Zaprezentowane zostały wyniki badań różnorodnych źródeł, w tym w językach żydowskich.
Wydarzenie poświęcono stosunkowi wspólnot żydowskich do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. Wezięli w niej udział badacze z Polski, Litwy, Niemiec, USA, Kanady i Izraela.
Program konferencji do pobrania [PDF] >>
Prezentacje i dyskusje zogniskowały się na problemie zróżnicowanego stosunku Żydów w Polsce do procesu odzyskiwania niepodległości oraz kształtu odrodzonego państwa. Chcieliśmy pokazać, jak te wydarzenia były odbierane wśród różnych grup i wspólnot żydowskich takich jak tradycjonaliści, Żydzi akulturowani oraz związani z rozmaitymi nurtami politycznymi (np. Syjonizmem, fołkizmem czy socjalizmem).
Obrady podzielono na trzy główne zagadnienia:
- nadzieje związane z odbudowującą się Polską,
- obawy generowane przez zmiany polityczne,
- realia w jakie przyniosło odbudowane państwo.
Język konferencji: polski i angielski (tłumaczenie symultaniczne).
Dodatkowe informacje można uzyskać pod adresem: [email protected]
Partnerem organizacyjnym jest Instytut Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego
Konferencja pod patronatem Polskiego Towarzystwa Studiów Żydowskich
Konferencja jest możliwa dzięki wsparciu European Association for Jewish Studies.
Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości.
Międzynarodowa konferencja naukowa: "Listopadowe nadzieje. Żydzi wobec niepodległości Polski w 1918 r."- zadanie finansowane w ramach umowy 880/P-DUN/2018 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę”.
Konferencja odbywa się w ramach Global Education Outreach Program.
Konferencja jest możliwa dzięki wsparciu Taube Philanthropies, William K. Bowes, Jr. Foundation oraz Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.