Wykład

MURANÓW_POLIFONIE – wykład performatywny

Druga edycja projektu z udziałem mieszkańców Muranowa oraz wszystkich, którzy interesują się historiami tej dzielnicy. Tym razem kanwą pracy są osobiste historie związane z przedwojenną i obecną ulicą Zamenhofa oraz materiały archiwalne. Na ich podstawie uczestnicy projektu przygotowali wykład performatywny - opowieść na wiele głosów, z towarzyszeniem wizualizacji i z muzyką na żywo.

Muzeum POLIN po raz drugi zaprosiło mieszkańców Muranowa oraz tych, którzy interesują się historiami tej dzielnicy, do udziału w projekcie „Muranów_polifonie”. Podczas pierwszej edycji projektu zastanawialiśmy się nad zmianą, jaka zaszła w dzielnicy wraz z pojawieniem się muzeum. Tym razem kanwą pracy są osobiste historie związane z przedwojenną i obecną ulicą Zamenhofa oraz materiały archiwalne związane z historią dzielnicy.

Zaangażowani artyści

Patrycja Dołowy – z wykształcenia doktor nauk przyrodniczych i artystka wizualna. Działaczka społeczna, popularyzatorka wiedzy. Ma na koncie ponad 60 wystaw w Polsce i zagranicą. Od lat pracuje z pamięcią, posługując się historiami mówionymi i performance. Autorka performansów w przestrzeni miejskiej, w tym  „Widoczki”, sztuk teatralnych, m.in. „Kryjówka/Hideout”, mówiącej o doświadczeniu ukrywania się Żydów podczas II wojny światowej (reż. Paweł Passini, neTTheatre) czy „Dziady. Twierdza Brześć” (reż. Paweł Passini, Akademicki Teatr Dramatyczny w Brześciu), wykorzystującej opowieści ludzi z Polesia Białoruskiego. Wiceprezeska Fundacji MaMa, współpracuje stale m. in. z Centrum Kultury Jidysz.
 
Maria Porzyc – z wykształcenia projektantka ceramiki, obecnie zajmuje się multimediami. Od 2008 r. współpracuje z neTTheatre i Stowarzyszeniem Teatralnym Chorea, od 2015 r. także z warszawską Strefą Wolnosłowa. Autorka i realizatorka scenografii multimedialnych do ponad trzydziestu spektakli, od monodramów po operę. Pracuje z pamięcią, tworząc performanse oparte na opowiadaniu, prezentowane na festiwalach „Transeuropa” i „33 dni z życia” w Lublinie. Równolegle zajmuje się vj-ingiem. Tworzy wizualizacje na koncertach Chóru Polin i zespołu Tatvamasi.
 
Patryk Zakrocki - muzyk, improwizator, kompozytor, artysta dźwiękowy (ur. 1974 r. w Warszawie). Obecnie gra w duecie SzaZa i z gitarzystą Marcinem Olakiem, na skrzypcach lub altówce, oscylatorze i elektrycznej mbirze, zmienia melodyjki w starych pozytywkach i współtworzy dwa wyjątkowe projekty własnego pomysłu: Gabinet Masażu Ucha Wewnętrznego i Kino Dźwięku. http://patrykzakrocki.com/

22, 23 października, godz. 14.00, sala konferencyjna A, wstęp wolny

 

Wydarzenie w ramach projektu "Dźwięki przedwojennej ulicy Zamenhofa".

Organizatorem projektu „Dźwięki przedwojennej ulicy Zamenhofa” jest Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.

 
 
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego