Spacer

"Ze świata do Warszawy, z Warszawy w świat" – spacer po Śródmieściu śladami migrantów

Grupa ludzi w jesiennych ubraniach idzie ścieżką wzdłuż widocznej w głębi jednej ze ścian Muzeum POLIN. Drzewa mają jeszcze zielone liście
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Czy wiecie gdzie na Muranowie spotyka się społeczność ukraińska i gdzie mieszkała panna Skłodowska? Zapraszamy na spacer śladami ludzi, dla których Warszawa stała się nowym domem.

Poznamy historie warszawiaków z wyboru - dawniej i współcześnie, odwiedzimy miejsca im poświęcone i przez nich tworzone. Opowiemy o tych, którzy część lub całe swoje życie związali z Warszawą, ale i o tych, którzy z Warszawy wyruszyli w świat, by tam stać się emigrantami.

Prowadzące:

  • Małgorzata Stróżyk-Kaczyńska - warszawianka i przewodniczka od pokoleń, pasję przewodnicką odziedziczyła po mamie, italianistka, mama dwójki maluchów, z którymi odkrywa Warszawę na nowo.
  • Larysa Vychivska - początkująca przewodniczka, kijowianka, nauczycielka szkoły ukraińskiej w Warszawie , miłośniczka zabytków i historii Warszawy, obecnie mieszkająca w Warszawie, aktywistka.
  • Ewa Tworko -  rusycystka, tłumaczka, pilotka, przewodniczka, turystyczne geny otrzymała po mamie, także pilotce i przewodniczce; z satysfakcją identyfikuje literackie obrazy Warszawy i warszawskie miejsca literatów i artystów.
  • Ula Modzelewska - uwielbia Warszawę i język angielski. Jako przewodnik przekazuje swoją wiedzę odwiedzającym stolicę turystom.


22 października 2016, godz. 14.00-16.00, wstęp wolny. Spotykamy się o godzinie 14.00 przy głównym wejściu do Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Spacer potrwa do godziny 16.00 i zakończy się na Placu Bankowym

Spacer powstał w ramach kursu „Wielowarszawa – kultury, przestrzenie, nasze historie” dla przewodników miejskich i migrantów. Osoby uczestniczące w kursie podczas spotkań i warsztatów przez kilka tygodni rozwijały kompetencje międzykulturowe oraz poszerzały wiedzę o Warszawie – jej wielokulturowym dziedzictwie i współczesnej różnorodności. W ramach kursu powstały cztery ścieżki zwiedzania Warszawy. Zapraszamy także na pozostałe spacery:

Komponent „Oblicza różnorodności” realizowany jest w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”. 

Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię

 

 

www.eeagrants.orgwww.norwaygrants.org 
Więcej o projekcie „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”

 

Partner wydarzenia