Dyskusja

Relacja audio: Żyd w języku – dyskusja

Grupa słuchaczy na wykładzie.
fot. Magda Starowieyska

O przenikaniu się jidysz i polskiego oraz znaczeniach słowa „Żyd” rozmawiają eksperci: językoznawcy prof. Jerzy Bralczyk, prof. Andrzej Markowski i dr. hab. Katarzyna Kłosińska, która również prowadzi całe spotkanie, a także: tłumaczka i pisarka Bella Szwarcman-Czarnota oraz socjolog i tłumacz dr Sergiusz Kowalski.

JERZY BRALCZYK

Językoznawca, profesor nauk humanistycznych, wykłada w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Jest wiceprzewodniczącym Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN.                                                  

ANDRZEJ MARKOWSKI

Językoznawca i leksykograf. profesor w Instytucie Języka Polskiego Wydziału Polonistyki UW, przewodniczący Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN.

BELLA SZWARCMAN-CZARNOTA

Pisarka, publicystka, redaktorka, tłumaczka i filozof. Znawczyni tematu dotyczącego kobiet żydowskich. Tłumaczy z języka francuskiego, rosyjskiego i jidysz. Jest redaktorką i felietonistką miesięcznika Midrasz.

SERGIUSZ KOWALSKI

Socjolog, publicysta i tłumacz. Współautor książki (wraz z Magdaleną Tulli) „Zamiast procesu: raport o mowie nienawiści”.

KATARZYNA KŁOSIŃSKA

Językoznawczyni, pracuje w Instytucie Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego, sekretarz Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN. 

  • 22 października, godz. 13.00, audytorium, wstęp wolny.