Swoimi ulubionymi ścieżkami oprowadzą m.in.: przedstawiciel dyrekcji, pracownik Biura Obsługi Klienta, pracownik ochrony, kuratorzy, przewodnicy czy specjaliści ds. zbiorów. Spacery po muzeum będą okazją do spojrzenia na wystawę stałą i na budynek z innej perspektywy.
Podczas tegorocznego festiwalu kontynuujemy przyjęte z ogromnym zainteresowaniem spacery po muzeum prowadzone przez pracowników różnych działów. Spacery odbędą się w dwóch turach, uczestnicy pierwszej będą więc mieli szanse uczestniczyć w innym oprowadzaniu podczas tury drugiej.
Opisy poszczególnych spacerów:
Spacer Kasi Jakubowicz, przewodniczki:
Wykorzystując bohaterów galerii noszących takie samo nazwisko, jak oprowadzająca Przewodniczka, przemierzymy różne epoki i poznamy różnych ciekawych ludzi, prześledzimy procesy społeczne i historyczne mające wpływ na życie społeczności żydowskiej. Jedyne, co wszystkich łączy, to tak samo brzmiące nazwisko – Jakubowicz. Swą podróż rozpoczniemy w XVIII wieku w salonie Judyty Jakubowiczowej, gdzie podyskutujemy jakie miejsce powinni zajmować Żydzi wśród społeczności wśród której mieszkają u progu nowoczesności.
Spacer Natalii Sineaevej-Pankowskiej, przewodniczki:
Ścieżka osobista przewodniczki Muzeum Polin, która nie jest Polką ale pochodzi z Mołdawii, która kiedyś była lennem I Rzeczypospolitej i po rozbiorach znajdowała się w strefie osiedlenia w Imperium Rosyjskim. Podczas godzinnego spaceru zastanowimy się, jakie znaczenie może mieć Muzeum dla tych, którzy są z poza granic dzisiejszej Polski – Żydów i nie-Żydów? Które elementy wystawy stałej mogą być im bliskie a które mogą być trudne? Które elementy historii polskich Żydów mają wymiar uniwersalny? Które elementy historii polskich Żydów łączą się z historią innych krajów (m.in. Izraela, USA, Rosji, Litwy, Ukrainy)?
Spacer Aldony Modrzewskiej i Anny Sembiring z Działu Zbiorów:
W ramach spaceru intymnego pracowniczki Działu Zbiorów zaprezentują pomieszczenie konserwacji i odsłonią część magazynu eksponatów. Opowiedzą o aspektach związanych z ochroną i magazynowaniem zbiorów, jak i ciekawostkach z dziedziny konserwacji. Uczestnicy będą mieli szansę bezpośrednio zadać pytania na tematy związane z codzienną pracą przy obiektach muzealnych w POLIN.
Spacer dyrektora Dariusza Stoli:
Prof. Stola poprowadzi ukrytymi dla zwiedzających przejściami do dwu fragmentów wystawy, których sama scenografia pokazuje coś bardzo ważnego w historii: dystans między ludźmi wytworzony przez mur getta i półprzezroczyste lustro oddzielające przeszłość od przyszłości.
Spacer Zastępcy Dyrektora ds. Komunikacji i Obsługi Klienta Zygmunta Stępińskiego:
Zastępca Dyrektora, Zygmunt Stępiński oprowadzi zwiedzających po galerii Powojnie, w której opowiedziana jest historia marca ’68 roku, bliska jego życiu. W 1968 roku Zygmunt Stępiński miał niecałe 21 lat. Studiował historię na jednym z najbardziej rozpolitykowanych wydziałów na Uniwersytecie Warszawskim, w jednej grupie z Adamem Michnikiem i Antonim Macierewiczem. W ciągu dwóch najbliższych lat z Polski wyemigrowali prawie wszyscy jego żydowscy przyjaciele i znajomi. Zrobiło się przeraźliwie pusto.
Spacer Kasjera Arka Pietrzaka:
Podczas spaceru intymnego pracownik Biura Obsługi Klienta pokaże przestrzenie znajdujące się w obrębie Audytorium oraz podziemne korytarze niedostępne dla gości Muzeum. Opowie o codziennej pracy związanej z obsługą naszych gości, ciekawych historiach, jakie często się nam przytrafiają oraz odpowie bezpośrednio na pytania, jakie pojawią się podczas spaceru.
Spacer Artura Bogusza i Jarosława Tyszkiewicza z Działu Bezpieczeństwa:
Spacer poprowadzony przez kierownika Działu Bezpieczeństwa oraz pracownika ochrony będzie prowadzony w przestrzeniach, po których na co dzień nie poruszają się nasi zwiedzający – przestrzeniach dotyczących działania i funkcjonowania systemów bezpieczeństwa.
Spacer oczami przedszkolaków poprowadzi Szymon Gotowski z Działu Edukacji:
Czy w muzeum są "dinozarły" i stare mumie? Czy można biegać i się głośno śmiać? O czym mówi wystawa, a także jak wygląda Muzeum od kuchni dowiecie się podczas spaceru intymnego dla małych i dużych. Wspólnie poszukamy odpowiedzi na pytania: Czy w Polin żyją słonie i żyrafy? - poszukamy tego co największe, najwyższe, najcięższe i najciekawsze. W każdym z nas kryje się dziecko.