Wykład
9.11.2016

Relacja audio: Szolem-Alejchem: rytm, ruch, humor – wykład prof. Dana Mirona

Szolem Alejchem
fot. pl.wikipedia.org/wiki/Szolem_Alejchem

Dzieła Szolema-Alejchema (wł. Szaloma Rabinowicza, 1859-1916), autora opowieści o Tewje Mleczarzu, która posłużyła za kanwę słynnego Skrzypka na dachu, są zasłużenie uznawane za kwintesencję literatury jidysz przełomu XIX i XX wieku.


Posłuchaj wykładu Dana Mirona online >>

Wprawdzie życie społeczeństwa żydowskiego opisywali z ironiczną swadą i humorem sytuacyjnym również inni pisarze tworzący w jidysz i po hebrajsku, m.in. Mendele Mojcher Sforim, I.L. Perec, czy S.J. Agnon, ale wyjątkowy talent Szolema-Alejchema wyróżniał go na tle pozostałych twórców.

Geniusz Szolema-Alejchema objawiał się nie w dokładności i obiektywizmie opisu realiów historycznych, ale w tworzonym przez niego strumieniu słów, melodyjności oraz wyrafinowaniu językowym. Pod tym względem jego twórczość uosabiała istotę życia żydowskiego, pełnego nieustannego ruchu, zgiełku i niespodziewanych zmian. Analiza postaci głównych bohaterów Szolem-Alejchema (Tewje Mleczarza, Menachema Mendla, Motla syna kantora) wskazuje, że ich żywioł stanowił język, który nie był tylko narzędziem mowy, ale swoistej sztuki pełnej barw i filozoficznej refleksji nad życiem.

W przeciwieństwie do swojego mentora Sforima i rywala Pereca, Szolem-Alejchem nie był pisarzem dwujęzycznym, poza nurtem jidysz czuł się jak bez powietrza.

O fenomenie tego pisarza opowie profesor Dan Miron, ekspert w dziedzinie współczesnej literatury hebrajskiej i jidysz, profesor literatury hebrajskiej na Uniwersytecie Columbia. Profesor Dan Miron zaproponuje nowe odczytanie humoru Szolem-Alejchema i jego stosunku do języka jidysz.

 

Jeżeli chcą Państwo otrzymywać zaproszenia na wydarzenia naukowe, popularnonaukowe, spotkania
oraz dyskusje organizowane w Muzeum POLIN, zapraszamy do podawania swojego adresu
poczty elektronicznej (po kliknięciu w link poniżej).

TAK, CHCĘ OTRZYMYWAĆ ZAPROSZENIA >>