Żydowskie ABC: Judaizm a medycyna
image

Wychodząc od kontekstu obecnej pandemii i podobnych wydarzeń w przeszłości poszukamy odpowiedzi na pytania: Jakie są teologiczne i praktyczne odpowiedzi żydowskie na czasy epidemii? Czy zaszczepienie się na covid-19 jest spełnieniem micwy?
- 4 luty (czwartek), godz. 18.00
- UWAGA: film to zarejestrowane spotkanie na żywo, na początku nagrania może być dłuższy czas cisza
Transkrypcja nagrania >> |
W zrozumieniu tych zagadnień pomogą nam rabinka Małgorzata Kordowicz oraz rabin Oriel Zaretzky, goście specjalni spotkania. Rozmowę poprowadzi gospodarz cyklu Piotr Kowalik.
Podczas spotkania przyjrzymy się bliżej znaczeniu, jakie judaizm nadaje medycynie i lekarzom, oraz jego zaleceniom co do ochrony zdrowia i życia. Czy w judaizmie choroby są postrzegane jako "kara boska"? Jak daleko sięgają nakazy dbałości o zdrowie własne i innych? Czy judaizm nadaje lekarzom szczególny status?
Poszukamy odpowiedzi m.in. na te pytania z zaproszonymi ekspertami. Jak zwykle zachęcamy także widzów do aktywnego udziału. Na koniec spotkania przewidujemy sesję pytań i odpowiedzi.
Do zobaczenia i usłyszenia!
Rabinka Małgorzata Kordowicz – jest absolwentką Wydziału Hebraistyki UW, uczyła hebrajskiego m. in. na UW, w WLH im. J. Kuronia i na UMCS-ie w Lublinie, a obecnie w warszawskim Liceum im. Zuzanny Ginczanki. Wydała 2 książki: polsko-hebrajski modlitewnik dla dzieci oraz wzbogacony o część współczesną reprint elementarza do nauki hebrajskiego z początku ubiegłego wieku.
Przez 15 lat była członkinią zespołów redakcyjnych kilku polsko-żydowskich periodyków. W 2016 r. ukończyła studia w Żydowskim Seminarium Teologicznym (JTS) w Nowym Jorku i – jako pierwsza Polka – została rabinką. Posługuje w Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie, a w Szkole Teologii Żydowskiej Uniwersytetu Poczdamskiego uczy przyszłych rabinów i kantorów.
Rabin Oriel Zaretsky – jest absolwentem Jeshivat ha-Hesder Yerucham, uczelni talmudycznej otwartej w 1993 roku w mieście Jerucham na pustyni Negew, oraz Yeshivat Merkaz ha-Rav w Jerozolimie. Jesziwy te kształcą w duchu religijnego syjonizmu, a jej studenci odbywają służbę wojskową w IDF.
W bogatym curriculum vitae rabina znajduje się m.in. nauczanie tygodniowej lekcji Tory dla żołnierzy, przygotowanie do bar micwy, wykłady dla kobiet , a także wolontariat w organizacji „Le-oro nelech”, wychowującej młodzież w duchu odpowiedzialności za naród i państwo. Po 12 latach studiów religijnych smichę (ordynację rabinacką) otrzymał od Naczelnego Rabinatu Izraela. W latach 2016-2017, przygotowując się do pracy w Diasporze, ukończył szkolenia: Instytut Straus-Amiel, Ohr Torah Stone, Ner le-Elef.
Rabin Zaretsky jest także chazanem; prowadził modlitwy świąteczne w gminach żydowskich w Meksyku i Kostaryce. Od 2017 pełni funkcję rabina kolelu (zaawansowane studium talmudyczne) w Synagodze Nożyków w Warszawie.