Odwiedź wystawę stałą Muzeum POLINOdwiedź wystawę stałą Muzeum POLINOdwiedź wystawę stałą Muzeum POLINOdwiedź wystawę stałą Muzeum POLINOdwiedź wystawę stałą Muzeum POLINOdwiedź wystawę stałą Muzeum POLINOdwiedź wystawę stałą Muzeum POLINOdwiedź wystawę stałą Muzeum POLIN
fot. Mateusz Nasternak / nasternak.com

Zwiedzaj z dzieckiem

Zaplanujcie wizytę na wystawie stałej:

 

Jak zwiedzać wystawę z dzieckiem?

Najlepiej znacie swoje dzieci i wiecie, co je interesuje. Na naszej wystawie możecie odkrywać, dotykać, bawić się, wyobrażać sobie dawne czasy.

Kilka podpowiedzi na początek:

 1. Jeśli macie jakiekolwiek pytania czy wątpliwości - pytajcie naszych informatorów, których spotkacie na wystawie.
   
 2. Galeria Zagłada prezentujący okres II wojny światowej polecamy dzieciom powyżej 12 roku życia.
   
 3. Podstawowe informacje na temat Żydów i ich obyczajów zebraliśmy na stronie Żydowski - co to znaczy?
   
 4. Przed wejściem do naszego muzeum znajduje się stanowisko ochrony i trzeba przejść przez bramki bezpieczeństwa. Jeśli jest wielu zwiedzających, może to zająć kilka minut.

Wróć na górę strony >>

 

Na co zwrócić uwagę podczas wizyty?

 1. Hol główny – spójrzcie na kolor ścian muzeum. Co Wam przypomina? Może plażę? Pustynię? Jaskinię? W Izraelu, w którym mieszkają Żydzi, są piękne plaże, pustynie i głębokie jaskinie.
   
 2. Stańcie między zielonymi taflami w galerii Las, przeczytajcie legendę Polin.
   
 3. Moneta z XIII wieku – przy okrągłym stole możecie obejrzeć starą monetę. Są na niej napisy w języku hebrajskim. Możecie tu też zaprojektować swoją własną monetę.
   
 4. Gmina żydowska – obejrzyjcie interaktywny plan miasteczka, kliknijcie na ekran, by zobaczyć informacje o dzielnicy żydowskiej. Sprawdźcie, co oznaczają takie słowa jak synagoga, mykwa, czy jatka.
   
 5. Prasa drukarska – wykonajcie własnoręcznie odbitkę w drukarni. Zapytajcie informatora, co jest na obrazku, który wydrukowaliście.
   
 6. Synagoga – odszukajcie na sklepieniu synagogi różne zwierzęta: lwy, jednorożce, słonie, zające, ryby, wiewiórki. Postać każdego zwierzęcia ma swoje ukryte znaczenie. Na przykład jednorożec oznacza sprawiedliwość, lwy samych Żydów, a słoń to symbol Tory i mądrości.
   
 7. Tron – usiądźcie na tronie króla Stanisława Augusta i poczujcie się jak królowie! Król może nadawać prawa. Jakie prawa nadalibyście swojej rodzinie?
   
 8. Dworzec kolejowy – pobawcie się w biletera i podróżnego, kupcie bilet w kasie i podstemplujcie go.
   
 9. Na żydowskiej ulicy – poszukajcie starego gramofonu i spróbujcie zatańczyć tango, śledząc kroki na parkiecie. Możecie też zadzwonić do kogoś ze starego telefonu, numer do pisarza Antoniego Słonimskiego to numer: 9 39 47.
   
 10. Wejdźcie po schodach na antresolę i sprawdźcie, jakimi zabawkami bawiły się dzieci na przedwojennych podwórkach. Spróbujcie zagrać w klasy, które są narysowane na podłodze.

Wróć na górę strony >>

 

Muzeum jest dostosowane do zwiedzania z małymi dziećmi 

 • W łazienkach w muzeum znajdziecie przewijaki. Jest też pokój, w którym można w spokoju nakarmić dziecko (poziom -1, obok stanowiska ochrony).
   
 • Na wystawę można zjechać windą  bez problemu zwiedzicie ją z wózkiem. Wózek można też zostawić w szatni.
   
 • W menu naszej restauracji znajdziecie dania lubiane przez dzieci, np.: rosół wołowo-drobiowy z makaronem (10 zł) albo medaliony z kurczaka z warzywami oraz ziemniakami lub ryżem lub kaszą (13 zł).
   
 • Codziennie w godz. 15.00-18.00 otwieramy dla Was i Waszych dzieci miejsce edukacji rodzinnej "U króla Maciusia" - wyjątek stanowią wtorki, kiedy muzeum jest zamknięte dla zwiedzających. 

Wróć na górę strony >>

 

To tylko garść przykładów tego, co możecie robić na wystawie stałej. 

Zapraszamy do kreatywnego miejsca dla dzieci "U króla Maciusia" na parterze Muzeum POLIN. Tu możecie odpocząć po zwiedzeniu wystawy lub wziąć udział w kreatywnych warsztatach rodzinnych. Ich aktualny program znajdziecie TUTAJ >>

Zapraszamy do dołączenia do grupy U króla Maciusia w Muzeum POLIN na Facebooku.

Jeśli chcecie otrzymywać informacje o warsztatach rodzinnych, zapiszcie się do newslettera dla rodziców >>

Wróć na górę strony >>