Koncert
16.02.2019

"Mieczysław Wajnberg. Epitafium" - poemat muzyczny

Wajnberg@100 - seria koncertów związanych z obchodami 100. rocznicy urodzin kompozytora. Na zdjęciu: portret siedzącego mężczyzny (Mieczysław Wajnberg), z głową opartą na dłoni. Zdjęcie czarno-białe, fot. archiwum Olgi Rakhalskoi

Zapraszamy na premierę poematu muzycznego o życiu Mieczysława Wajnberga, w reżyserii Natalii Babińskiej. Spektakl oparty jest na nieprezentowanych dotąd w Polsce dwóch cyklach pieśni kompozytora: "Tryptyk" i "Profil".

16 lutego, (sobota), godz. 19.00, KUP BILET (obowiązuje na oba koncerty drugiego dnia festiwalu) >>

Mieczysław Wajnberg - wybitny polsko-żydowsko-radziecki kompozytor - obchodziłby właśnie 100. rocznicę urodzin. Jak wspomnieć człowieka z kilkoma imionami i rozmaitymi wersjami pisowni nazwiska, którego droga życiowa okazała się tak wyboista i naznaczona piętnem historii? Artyście należy się epitafium, poemat, bardzo osobisty. Podczas drugiej edycji POLIN Music Festivalu, na scenie Audytorium Muzeum POLIN kompozytor przemówi swoim lirycznym głosem, poprzez pieśni do tej pory w jego ojczyźnie niewykonywane.

Reżyserka Natalia Babińska wspólnie z dramaturżką Agatą Wieczyńską przygotowały spektakl oparty na dwóch utworach Wajnberga: "Profil" (1965) na podstawie wierszy Stanisława Wygodzkiego oraz "Tryptyk" (1968) na podstawie wierszy Leopolda Staffa.

Na scenie Muzeum POLIN zobaczymy kompozytora w późnej jesieni życia, w zaciszu swojego gabinetu, gdy widzi sprawy takie, jakimi są i wydarzenia tak, jak miały miejsce. Jesień życia skłania do spoglądania wstecz, roztrząsania przeszłości i podsumowania. Kim był – jako twórca, przyjaciel, obywatel, mąż, syn? Jaka siła skłaniała go do niestrudzonego procesu twórczego?

Oprócz kompozytora, w którego rolę wcieli się bas Tomasz Raff, w tym muzycznym poemacie pojawią się również: jego towarzysz i przyjaciel, Dymitr Szostakowicz (Misha Kozłowski), ojciec (Linus Roth) oraz tajemnicza postać kobieca, mityczna towarzyszka kompozytora, wcielenie jego natchnienia, personifikacja jego życiowych partnerek, bogini historii, przeznaczenia, polityki, religii (Aleksandra Klimczak).

Spektakl trwa 50 minut.

  • Wajnberg: Tomasz Raff
  • Ojciec: Linus Roth
  • Szostakowicz: Misha Kozłowski
  • Muza: Aleksandra Klimczak
     
  • Reżyseria: Natalia Babińska
  • Dramaturgia: Agata Wieczyńska
  • Scenografia: Diana Marszałek
  • Video: Paweł Nowik, Zuzanna Grzegorowska

Mecenasem cyklu Wajnberg@100 jest Jankilevitsch Foundation