Podcast
Posłuchaj podcastu

"Dziedzictwo" - Mieczysław Wajnberg

Wajnberg@100 - seria koncertów związanych z obchodami 100. rocznicy urodzin kompozytora. Na zdjęciu: portret siedzącego mężczyzny (Mieczysław Wajnberg), z głową opartą na dłoni. Zdjęcie czarno-białe, fot. archiwum Olgi Rakhalskoi

W kolejnym odcinku muzycznej odsłony cyklu “Dziedzictwo” zapraszamy na rozmowę Aleksandra Laskowskiego z Victorią Bishops, córką Mieczysława Wajnberga.

W tym roku przypada 25. rocznica śmierci Mieczysława Wajnberga – wybitnego polsko-żydowsko-rosyjskiego kompozytora – postaci, której publiczności naszej sceny muzycznej nie trzeba przedstawiać. Z tej okazji podczas POLIN Music Festivalu #online zaprezentowaliśmy koncert “Jidysze lider” złożony z pieśni Wajnberga w wykonaniu znakomitych polskich muzyków młodego pokolenia - Marii Sławek, Mischy Kozłowskiego, Marcina Zdunika i Ewy Leszczyńskiej.

Victoria Bishops jest pierwszą córką Mieczysława Wajnberga. W rozmowie z Aleksandrem Laskowskim wspomina wspólne lata przeżyte z ojcem w Moskwie, częste odwiedziny Dymitra Szostakowicza i miłość Wajnberga do poezji Tuwima. Victoria Bishops zastanawia się także nad nieuchronnością losu, który stał się udziałem jej taty i jego twórczości.

Rozmowa w języku rosyjskim z napisami w języku polskim. Partnerem rozmowy z cyklu "Dziedzictwo" zrealizowanej dla Muzeum POLIN jest Instytut Mieczysława Wajnberga.