Edukacja
1-2.07, 15.07, 29-30.07.2023

Kurs edukacyjny "O Zagładzie Romów"

Dwie dziewczyny przy stole w sali konferencyjnej w Muzeum POLIN. Jedna z nich mówi przez mikrofon. Za nimi siedzi jeszcze jedna kobieta.
fot. M. Starowieyska / Muzeum Historii Żydów Polskich

2 sierpnia obchodzimy Dzień Pamięci o Zagładzie Romów. W nawiązaniu do tego dnia wspólnie z Fundacją w Stronę Dialogu organizujemy bezpłatny kurs edukacyjny "O Zagładzie Romów". Do udziału szczególnie zapraszamy osoby pracujące w instytucjach kultury i muzeach.

  • 1-2 lipca, 15 lipca, 29-30 lipca 2023
  • Udział w kursie jest bezpłatny
  • Osoby biorące udział w kursie otrzymają certyfikat uczestnictwa

Uczestnikom i uczestniczkom kursu proponujemy angażujące i rozwijające zajęcia, podczas których będą mogli poznać historię Romów w Europie, ze szczególnym uwzględnieniem ich życia w Polsce. Dużo czasu poświęcimy tematowi Zagłady Romów w czasie II wojny światowej i pamięci/niepamięci o tym wydarzeniu w przestrzeni publicznej.

Miejsca, w których będą odbywały się spotkania – Warszawa, Łódź i Oświęcim – to ważne miejsca związane nie tylko z historią społeczności romskiej, ale również z jej współczesnym życiem. W bezpiecznej i pełnej otwartości przestrzeni chcemy porozmawiać o tym, jak wygląda upamiętnianie tragicznych wydarzeń, oraz zastanowić się, jak poprzez podejmowanie działań wokół tematów/rocznic związanych ze społecznością romską lub we współpracy z organizacjami romskimi budować aktywne postawy.

Informacje organizacyjne dotyczące kursu:

Podczas zajęć w Warszawie i Oświęcimiu zapewniamy nocleg w pokojach dwuosobowych i częściowe wyżywienie. Uczestnicy pokrywają koszty transportu. Językiem kursu jest polski, ale jeden z dodatkowych wykładów online odbędzie się w języku angielskim.

Liczba miejsc w programie jest ograniczona. W przypadku większej liczby zgłoszeń niż miejsc organizatorzy zastrzegają sobie prawo wyboru uczestników na podstawie aplikacji.

Wyniki rekrutacji prześlemy mailowo do 27 czerwca 2023 roku.

W razie pytań prosimy o kontakt z koordynatorką kursu Katarzyną Jakubowicz pod adresem: [email protected]

Sprawdź szczegółowy harmonogram kursu >>

Logo projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe - od lewej logotypy Iceland Lichtenstein Norway Grants, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Muzeum POLIN.

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl