Spotkanie z okazji 60. urodzin Wydawnictwa Znak, z udziałem Normana Daviesa, Natalii Hatalskiej, Agnieszki Holland oraz Timothy’ego Snydera. Dyskusję pod hasłem "Historia jutra - spór o pamięć, fakty i fikcję w czasach Internetu" poprowadzili Dominika Kozłowska oraz Jacek Stawiski.
Podczas spotkania będzie możliwość zakupu m.in. najnowszej książki Timothy’ego Snydera "Droga do niewolności".
Ze względów bezpieczeństwa prosimy o przybycie co najmniej 15 minut przed rozpoczęciem spotkania, co zagwarantuje Państwu miejsce siedzące i udział w wydarzeniu.
Norman Davies

Urodził się w 1939 roku w Bolton, w północnej Anglii. Studiował w Oksfordzie, Grenoble, Perugii i Sussex. Doktorat uzyskał na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przez lata był związany ze School of Slavonic and East European Studies przy Uniwersytecie w Londynie. Wykładał na najważniejszych światowych uniwersytetach: Cambridge, Columbia, McGill, Hokkaido, Stanforda, Harvarda, w Adelajdzie i Oksfordzie. Jest członkiem Akademii Brytyjskiej i członkiem korespondentem Akademii Umiejętności w Krakowie. Pełni funkcję Elemosinator Principalis Katedry UNESCO przy Uniwersytecie Jagiellońskim.
Jako profesor emeritus Uniwersytetu w Londynie oraz honorary fellow oksfordzkiego St. Anthony’s College poświęca swój czas na pisanie książek. W 1984 roku odebrał z rąk prezydenta Raczyńskiego Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Polonia Restituta. Uhonorowany został najwyższym stopniem Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej – Krzyżem Wielkim. Królowa Elżbieta II odznaczyła go Orderem św. Michała i św. Jerzego. Jest honorowym obywatelem Krakowa, Wrocławia, Lublina i Warszawy.
11 listopada 2012 roku otrzymał z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego Order Orła Białego – najwyższe polskie odznaczenie państwowe. Od lipca 2014 roku posiada również obywatelstwo polskie. W trakcie jego nadania Prezydent RP nazwał Normana Daviesa "niezwykłym Polakiem". Doktoraty honoris causa otrzymał od uniwersytetów: w Sussex, Jagiellońskiego, Gdańskiego, Marii Curie-Skłodowskiej i Warszawskiego. Jest honorowym członkiem Związku Powstańców Warszawskich.
W Wydawnictwie Znak Norman Davies wydał: "Serce Europy", "Zaginione królestwa", "Boże igrzysko: historia Polski", "Europa: rozprawa historyka z historią", "Smok wawelski nad Tamizą: eseje, polemiki, wywiady", "Mikrokosmos: portret miasta środkowoeuropejskiego" (współautor: Roger Moorhouse), "Jak powstało Powstanie ’44", "Orzeł biały, czerwona gwiazda: wojna polsko-bolszewicka 1919–1920", "Europa - między Wschodem a Zachodem", "Europa walczy. 1939–1945. Nie takie proste zwycięstwo", "Na krańce świata: podróż historyka przez historię".
W 2019 roku nakładem Wydawnictwa Znak ukaże się autobiografia Normana Daviesa.
Fotografia po prawej: Radosław Kaźmierczak
Natalia Hatalska

Analityk trendów, założycielka i CEO instytutu badań nad przyszłością - infuture hatalska foresight institute. Autorka bloga hatalska.com uznawanego za jeden z najbardziej wpływowych blogów w Polsce i bestsellerowej książki "Cząstki przyciągania".
Absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego i Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Jako stypendystka prestiżowego programu Joseph Conrad Scholarship studiowała również w London Business School w Wielkiej Brytanii. Członek Rady Ekspertów Think Tank.
Nagrodzona przez Geek Girls Carrots Srebrną Marchewką za bycie wzorem kobiety zajmującej się nowymi technologiami. Uznana przez magazyn Wysokie Obcasy za jedną z 50 najbardziej wpływowych kobiet w Polsce. Umieszczona przez Financial Times na liście New Europe 100 – "central and eastern Europe’s brightest and best citizens who are changing the region’s societies, politics or business environments and displaying fresh approaches to prevailing problems".
Fotografia po prawej: infuture hatalska foresight institute
Agnieszka Holland

Reżyserka i scenarzystka filmowa urodzona w 1948 roku w Warszawie. Od 2014 jest przewodniczącą Europejskiej Akademii Filmowej.
Ukończyła praską uczelnię filmową FAMU w 1971 roku, Karierę filmową rozpoczęła współpracą z Krzysztofem Zanussim oraz ze swoim mentorem Andrzejem Wajdą. Jako reżyserka zadebiutowała filmem telewizyjnym "Wieczór u Abdona" (1975). Jej pierwszy film kinowy to "Aktorzy prowincjonalni" (1978) - jeden ze sztandarowych filmów tzw. kina moralnego niepokoju, nagrodzony w Cannes nagrodą FIPRESCI w 1980 roku. Po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego wyemigrowała do Francji.
Zrealizowała wiele filmów w koprodukcjach międzynarodowych: wśród nich "Europa, Europa" (1990), wyróżniony nominacją do Oskara za najlepszy scenariusz. Nominacje do Oskara otrzymała również w 1985 i 2012 - obie w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego - za filmy "Gorzkie żniwa" oraz "W ciemności".
Ze swoim przyjacielem Krzysztofem Kieślowskim współpracowała nad scenariuszem jego trylogii "Trzy kolory".
Inne jej filmy to między innymi "Gorączka" (1980), "Kobieta samotna" (1981), "Zabić księdza" (1988), "Olivier, Olivier" (1991), "Tajemniczy ogród" (1993), "Całkowite zaćmienie" (1995), "Plac Waszyngtona" (1997), "Trzeci cud" (1999), "Strzał w serce" (2001), "Julia wraca do domu" (2002), "Kopia mistrza" (2005), "Pokot" (2017).
Formatowała i realizowała poszczególne odcinki kilku znaczących serii telewizyjnych w USA (m.in. "Prawo ulicy", "Treme", "The Killing", "House of Cards").
Wyreżyserowała miniserie: "Gorejący krzew" dla HBO Europe - film inspirowany samobójczą śmiercią Jana Palacha, dwudziestojednoletniego studenta, który podpalił się w Pradze w ramach protestu przeciw reżimowi komunistycznemu i okupacji Czechosłowacji przez wojska Układu Warszawskiego, a także "Dziecko Rosemary", realizowane dla amerykańskiego kanału NBC. Jest jedną z reżyserek "1983" - pierwszego polskiego serialu dla Netflixa.
Jej najnowszy film "Mr Jones" będzie miał swoją premierę na 69. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie.
Fotografia po prawej: Fot. Jacek Poremba
Timothy Snyder

Znawca historii Europy, jeden z najważniejszych amerykańskich historyków oraz intelektualistów aktywnie udzielających się w życiu publicznym. Profesor historii Uniwersytetu Yale oraz stały współpracownik Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu. Obronił doktorat na Uniwersytecie Oxfordzkim w 1997 roku, gdzie studiował w ramach brytyjskiego programu stypendialnego Marshalla. Zanim w 2001 roku rozpoczął pracę w Yale, odbył stypendia w Paryżu, Wiedniu, Warszawie, a także na Uniwersytecie Harvarda. Płynnie posługuje się pięcioma językami europejskimi, rozumie dziesięć z nich.
Wśród publikacji Snydera znajdziemy siedem nagrodzonych książek, których był wyłącznym autorem, wszystkie zostały przetłumaczone na język polski. Są to:
- "Nacjonalizm, marksizm i nowoczesna Europa Środkowa. Biografia Kazimierza Kelles-Krauza", Warszawa: Krytyka Polityczna 2011;
- "Rekonstrukcja narodów. Polska, Ukraina, Litwa, Białoruś 1569–1999", Sejny: Pogranicze 2006;
- "Tajna wojna. Henryk Józewski i polsko-sowiecka rozgrywka o Ukrainę", Kraków: Znak 2008;
- "Czerwony książę", Warszawa: Świat Książki 2010;
- "Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem", Warszawa: Świat Książki 2011;
- "Czarna ziemia. Holokaust jako ostrzeżenie", Kraków: Znak Horyzont 2015;
- "Droga do niewolności. Rosja, Europa, Ameryka", Kraków: Znak Horyzont 2019.
"Skrwawione ziemie" przyniosły autorowi dwanaście wyróżnień, w tym Nagrodę Ralpha Waldo Emersona dla humanistyki, literacki laur Amerykańskiej Akademii Sztuki i Literatury, Nagrodę Targów Lipskich Porozumienia Europejskiego oraz Nagrodę im. Hannah Arendt za myśl polityczną. Pozycja została przetłumaczona na trzydzieści trzy języki, znalazła się w dwunastu zestawieniach książek roku oraz była bestsellerem w sześciu krajach.
"Czarna ziemia" ukazała się w trzydziestu zagranicznych wydaniach. Zyskała status bestsellera w czterech krajach oraz otrzymała liczne wyróżnienia, w tym laur Niderlandzkiego Komitetu Pamięci Ofiar obozu Auschwitz.
Snyder współredagował także dwa opracowania: "The wall around the West: state borders and immigration controls in Europe and North America" (2001) oraz "Stalin i Europa, 1928-1953", Poznań: Wydawnictwo Poznańskie 2014.
Autor brał też udział w specjalnym przedsięwzięciu: pomógł swojemu przyjacielowi, wybitnemu historykowi i myślicielowi, Tony’emu Judtowi, stworzyć kompendium idei politycznych oraz intelektualistów w polityce: Thinking the Twentieth Century (2012).
Eseje Snydera na temat rewolucji na Ukrainie ukazały się w językach rosyjskim i ukraińskim w zbiorze "Historia Ukrainy, polityka Rosji i przyszłość Europy" (2014). Szerszy wybór esejów ukazał się w Czechach pod tytułem "Polityka życia i śmierci" (2015). Największą sławę na świecie przyniósł Snyderowi polityczny pamflet "O tyranii", który przetłumaczono na czterdzieści języków.
Autor zasiada w komitetach redakcyjnych czasopism Journal of Modern European History oraz East European Politics and Societies. Artykuły naukowe jego autorstwa ukazały się na łamach publikacji "Past and Present, Journal of Cold War Studies" i innych; pisał także do tytułów takich jak The New York Review of Books, Foreign Affairs, The Times Literary Supplement, The Nation i The New Republic czy The New York Times, The International Herald Tribune, The Wall Street Journal oraz innych gazet.
Snyder został laureatem pierwszego Stypendium im. Andrew Carnegiego w 2015 roku, w tym samym roku odebrał również Nagrodę Praw Człowieka im. Václava Havla. Otrzymał też państwowe odznaczenia w Estonii, Litwie i Polsce. Jest członkiem Komitetu Sumienia Amerykańskiego Muzeum Pamięci Holokaustu, opiekunem i doradcą studentów z ramienia Archiwum Świadectw Holocaustu Fortunoffa w Yale oraz zasiada w radach doradczych Żydowskiego Instytutu Naukowego Yivo oraz innych organizacji.
Fotografia po prawej: Materiały prasowe Wydawnictwa Znak