Koncert
sierpień - wrzesień

Kołysanka dla Muranowa

W wybrane poniedziałki zapraszamy do wspólnego słuchania muzyki na "Łące Leśmiana". Podczas krótkich, akustycznych koncertów usłyszymy muzykę żydowskich kompozytorów w wykonaniu cenionych młodych polskich instrumentalistów.

  • 7, 21 sierpnia, 11, 25 września (poniedziałek), godz. 18.00, wstęp wolny

25 września: Marcin Olak (gitara) / Patryk Zakrocki (skrzypce) – Srebrzynek i ja

Mario Castelnuovo-Tedesco to jeden z najbardziej cenionych kompozytorów muzyki na gitarę klasyczną.  Urodzony we Florencji w zamożnej rodzinie pochodzenia żydowskiego często odwoływał się do swoich korzeni. Duma z bogactwa kultury żydowskiej była motywem przewodnim jego koncertu napisanego dla wielkiego Jaschy Heifetza.

Jednym z najbardziej znanych jego utworów jest kompozycja do słów hiszpańskiego noblisty Juana Ramóna Jiméneza „Platero y Yo” – w polskim tłumaczeniu: Srebrzynek i ja. Na "Łące Leśmiana" wariacje na temat tego utworu wykonają znakomici improwizatorzy: gitarzysta Marcin Olak oraz skrzypek Patryk Zakrocki.

Za nami:

7 sierpnia: Hubert Zemler – muzyka na instrumenty perkusyjne

Hubert Zemler to wykształcony akademicko perkusista, laureat brązowego medalu na Muzycznej Olimpiadzie w Korei (w kategorii perkusja solo); a przede wszystkim muzyk współtworzący kilka ważnych warszawskich zespołów sceny niezależnej. Przez lata zbierał doświadczenia ze skrajnie odległych muzycznych światów – od free jazzu (Kapacitron, Horny Trees), muzykę współczesną (Arturas Bumsteinas, Zdzisław Piernik), world music (Ritmodelia, Calle Sol), rock i blues (Neurasja, Incarnations), po ambitny pop w zespole Natu.

Ciągle poszukuje i  konsekwentnie podążający swoją drogą.  Wypracował własne, oryginalne brzmienie, poparte niespotykaną wrażliwością, pomysłowością i niebywałą techniką gry.

Od lat koncertuje i nagrywa płyty solo. Na ostatniej, zatytułowanej „Pupation of Dissonance”, sięgnął po kompozycję Steve’a Reicha „Music for pieces of wood”, którego fragmenty wplecie w wyjątkowy, łąkowy recital.

21 sierpnia: Morpheus Saxophone Quartet - Philip Glass „Saxophone Quartet”, Dariusz Przybylski “Morpheus”

Choć sam Philip Glass może jeszcze o tym nie wie, jego Kwartet Saksofonowy, to idealny utwór na łąkę. Z jednej strony płynie on jak ścieżka dźwiękowa, wtapiająca się we współczesny, miejski zgiełk. Z drugiej strony, jeśli pozwolimy sobie na chwilę oddechu, na pauzę we własnym pośpiechu i damy muzyce wybrzmieć, dosłyszymy jej złożoność, wewnętrzny ład i jakby równoległą do naszej rzeczywistość. Do takiego właśnie słuchania zapraszamy na "Łące Leśmiana".

Utwór wykona założony w 2010 roku Morpheus Saxophone Quartet. Tworzą go Wojciech Psiuk – saksofon sopranowy, Paulina Maria Młynarska – saksofon altowy, Szymon Nidzworski – saksofon tenorowy oraz Grzegorz Bil – saksofon barytonowy. Każdy z nich pochodzi z innego miasta Polski, poznali się na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina. Połączyli swoją pasję, jaką jest gra na saksofonie, w poczwórną moc – Morpheus Saxophone... Quartet. Nazwa kwartetu nie jest przypadkowa. Zainspirował ją kompozytor Dariusz Przybylski, którego utwór o tytule "Morpheus" kwartet wykonuje.

Od samego początku swojej działalności kwartet współpracuje także z innymi saksofonistami tworząc Morpheus Saxophone Ensemble. Zespół dokonał prawykonania kompozycji „Suita na tematy polskie” Krzysztofa Herdzina, napisanej na zamówienie w ramach programu MKiDN „Kolekcje – Zamówienia Kompozytorskie”, a także nagrał utwór Pawła Łukaszewskiego „Lenten music” znajdujący się na płycie „Musica Sacra 5”. Krążek otrzymał Fryderyka 2015 w kategorii "Album roku – muzyka kameralna".

Program koncertu uzupełni utwór mieszkającego na Muranowie cenionego kompozytora młodego pokolenia Dariusza Przybylskiego, napisana specjalnie dla tego kwartetu, zatytułowana właśnie Morpheus. 

11 września: Ania Karpowicz (flet) / Marek Bracha (pianino) -  Wajnberg/Szpilman /Tansman/Copland

Ania Karpowicz i Marek Bracha to znakomici soliści – wirtuozi swoich instrumentów. Oboje gościli już na scenie muzycznej Muzeum POLIN – Ania z zespołem muzyki współczesnej Hashtag Ensemble, Marek – z Orkiestrą Sinfonia Varsovia, podczas koncertu z okazji 74. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.

Jako duet tworzą projekt WarszeMuzik, w ramach którego prezentowali muzykę żydowskich kompozytorów związanych z Warszawą na podwórkach warszawskiej Woli.
Na Łące Leśmiana zabrzmi muzyka Mieczysława Wajnberga, który przed wojną, właśnie w tej okolicy, w Teatrze Scala, przy ulicy Zamenhofa, przyjmował pierwsze muzyczne szlify, pomagając w pracy swemu ojcu – Samuelowi Wajnbergowi, kierownikowi muzycznemu tej sceny.
Na finał zabrzmi Duet Aarona Coplanda – jednego z prekursorów współczesnej muzyki amerykańskiej.


Koncerty odbywają się w ramach projektu "Łąka Leśmiana".

Scenę Muzyczną wspiera LOTTO