Kultura
17.09.2017

Maj w sierpniu // Maj we wrześniu

Maj w sierpniu - aktorka odczytuje fragment książki.
fot. M. Jaźwiecki / Muzeum Historii Żydów Polskich

W co drugą sierpniową oraz wrześniową niedzielę o godzinie 16.00. zapraszamy na poetyckie spotkanie z twórczością Bolesława Leśmiana. 

  • 17 września (niedziela), godz. 16:00, wstęp wolny

Aktorzy Maria Maj oraz Tomasz Drabek prezentować będą podczas kolejnych spotkań - solo lub w duecie - autorski wybór wierszy tego znakomitego poety. Podczas spotkania otwierającego cykl artystom towarzyszył będzie klarnecista i improwizator Michał Górczyński.

Wydarzenie odbywa się w ramach programu towarzyszącego instalacji "Łąka Leśmiana". Pierwsze spotkanie rozpoczniemy od poematu Łąka. 


O artystach

Maria Maj:  aktorka teatralna i filmowa. Studiowała na wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi.  Współpracowała m.in. z Henrykiem Tomaszewskim (Teatr im. Norwida w Jeleniej Górze), Krystianem Lupą i Mikołajem Grabowskim (Teatr im. Kochanowskiego w Opolu). W latach 1981-88 związana z teatrami poznańskimi –  Teatrem Polskim oraz Teatrem Nowym. Od 1995 roku aktorka zespołu Teatru Rozmaitości (TR Warszawa). Na stałe współpracuje z warszawskim kabaretem „Pożar w Burdelu”.

Tomasz Drabek: Aktor teatralny i filmowy. Urodzony 1973 roku w Bielsku-Białej. W latach 1997-2013 pracował w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej, gdzie zrealizował ponad czterdzieści premier. Współpracował m. in. z takimi reżyserami jak G. Królikiewicz, W. Komasa, G. Chrapkiewicz, M. Piekorz, P.Ratajczak, E.Marciniak. Jest  współzałożycielem bielskiego stowarzyszenia Centrum Sztuki „Kontrast”. W 2012 przeniósł się na stałe do Warszawy gdzie wraz z innymi aktorami zaczął współtworzyć kabaret „Pożar w Burdelu” autorstwa Michała Walczaka i Macieja Łubieńskiego. Współpracuje również z Teatrem Warsawy i Och-Teatrem.

Michał Górczyński: prawdopodobnie najbardziej wszechstronny polski klarnecista, łączący w swoich dźwiękowych poszukiwaniach języki muzyki współczesnej (z zespołem Kwartludium), free-improv (Pole) czy muzyki żydowskiej (Ircha). Od lat realizuje swój autorski projekt Malerai, w którym inspiracją dla jego kompozycji stają się brzmienie i charakter języków różnych narodów.