Wydarzenie
25.09.2016

"Muranów leży nam na sercu" - IV piknik muranowski

Muranów leży nam na sercu - IV piknik muranowski
IV piknik muranowski - Muranów leży nam na sercu, fot. Fundacja Jeden Muranów

W ostatnią niedzielę września (25.09.) mieszkańcy i przyjaciele Muranowa organizują własne święto. Dotąd piknikowanie miało miejsce na podwórku przy ulicy Miłej, jednak czwarta edycja imprezy odbędzie się na rozległym skwerze "Jury" Gorzechowskiego, który pomieści liczne wydarzenia kierowane do małych i dużych mieszkańców miasta.


Ideą tegorocznego pikniku jest nie tylko wspólne świętowanie, ale również spotkania i rozmowy, których wątki przewodnie to tworzenie miasta przez wszystkich jego mieszkańców oraz dobre sąsiedztwo.

W tym roku organizatorzy zapraszają:

 1. do "Ogrodu Sprawiedliwych" – wyjątkowego miejsca pamięci, które znajduje się na terenie dawnego więzienia kobiecego "Serbia", pomiędzy ulicami Dzielną i Pawią. Dom Spotkań z Historią na czas wydarzenia zaprosi uczestników do akcji "Niech zakwitnie jesienią Ogród Sprawiedliwych". Nie zabraknie wspomnień i cennych wiadomości. Dla chętnych – nauka origami i układanie barwnych dekoracji, które wypełnią przestrzeń skweru.
 2. do spotkania z przeszłością w trakcie inauguracji Muranoteki, czyli tworzonego przez Stację Muranów społecznego archiwum fotografii związanych z Muranowem, do którego każda i każdy może włączyć swoje prywatne zbiory.
 3. na zajęcia z Gwarą Warszawską, w trakcie których uczestnicy poznają słowa, których źródła sięgają do języków jidysz i hebrajskiego.
 4. wykazanie swojej wiedzy podczas Muranowskiej Gry Miejskiej
 5. zdobywanie wiedzy o historii okolicy, przez uczestnictwo w grze dla dzieci Drejdel z Hanną Kossowską oraz MikroWystawa Muzeum Warszawy
 6. na pikniki, podczas których będzie można spotkać miejskich aktywistów i działaczy społecznych: członków Spółdzielni Socjalnej Wola, Amnesty International, Noise For Refugees, Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”, którzy podpowiedzą, jak skutecznie pomagać innym i jak zmieniać swoje otoczenie na lepsze.
 7. na plenerowe koncerty i pokazy filmów dokumentalnych
 8. do udziału w Muratonie, czyli biegu przez nieistniejące ulice Muranowa (dla dzieci do lat 14). Na zwycięzców czekają chwała i nagrody. Uprzednia rejestracja uczestników odbywa się na stronie muraton.1muranów.pl.
 9. oraz na warsztaty chemiczne dla dzieci, prowadzone przez uczniów liceum Traugutta z Muranowa.

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN objęło wydarzenie patronatem. Podczas pikniku mieszkańcy Muranowa będą mogli pobrać specjalny bilet, który będzie upoważniał do bezpłatnego zwiedzenia Muzeum w tym dniu.


Program IV pikniku muranowskiego

13.00

 • Rejestracja uczestników Muratonu i rozdanie koszulek.     

14.00

 • Start Muratonu           

15.00 - 17.00

 • Animacje, gry, zabawy i konkursy dla dzieci, młodzieży i dorosłych

15.00 - 17.00

 • Historyczna gra miejska na Muranowie 
 • Wycieczki z przewodnikiem „Zaginiony świat Muranowa”
 • Mikro Wystawa o okolicy

17.00 - 20.00

 • Koncert: The Ball
 • Koncert: Wilcze Jagody (Noise For Refugees)

20.00

 • Projekcja filmu dokumentalnego (Amnesty International)

Więcej informacji >>

IV piknik muranowski - Muranów leży nam na sercu