Portale wiedzy
Portale wiedzy:
Cel: dokumentacja materialnego i niematerialnego dziedzictwa Żydów polskich w celu opisania, zbadania, upowszechnienia i ochrony tego dziedzictwa.
Adresaci: szerokie grono użytkowników Internetu, pasjonaci historii, działacze lokalni oraz potomkowie Żydów polskich z całego świata, a także nauczyciele i edukatorzy.
Planujemy dalsze gromadzenie i udostępnienie milionom internautów na www.sztetl.org.pl dokumentacji wizualnej i opracowań historycznych gmin żydowskich, miast i miasteczek z obecnych i dawnych ziem polskich, także współczesnego życia żydowskiego.
Cel: przywracanie pamięci o Polakach ratujących Żydów w czasie Zagłady.
Adresaci: młodzież i wszyscy zainteresowani historią Polski i czasami Zagłady.
Strona www.sprawiedliwi.org.pl wzbogaci się o kolejne historie ratowania Żydów w oparciu o nagrane wywiady i pozyskaną dokumentację archiwalną. Planujemy publikację krótkich notacji wideo i serie podcastów przybliżające wybrane zagadnienia.
We współpracy z Norweskim Centrum Studiów nad Holocaustem i Mniejszościami (HL-Senteret) zrealizujemy trzy projekty badawcze dotyczące dzisiejszej roli i znaczenia wspólnot i instytucji żydowskich w Polsce i Norwegii, ze szczególnym uwzględnieniem znaczenia upamiętniania czasów Holokaustu oraz współczesnej tożsamości żydowskiej w wielokulturowym społeczeństwie.